Haber

Beyoğlu’ndaki terör saldırısına ilişkin yaşanan son gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz

Beyoğlu’nda 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin yaralandığı terör saldırısına ilişkin gözaltına alınan 51 kişiden, terörist Ahlam Albashır’ın da ortalarında bulunduğu 17’si tutuklandı.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım Pazar günü saat 16.14’te meydana gelen terör saldırısında 6 kişi hayatını kaybederken, 81 kişi yaralandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının patlamaya ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında 8 savcı ve 2 başsavcı vekili görevlendirildi.

Soruşturma kapsamında İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan terörist Ahlam Albashır’ın da ortalarında bulunduğu 51 şüphelinin emniyetteki süreçleri tamamlandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünün Vatan Caddesi’nde bulunan yerleşkesinde zırhlı araçlara ve 4 polis minibüsüne bindirilen 49 şüpheli, sağlık kontrolü için çevredeki hastanelere götürüldü.

Terörist Ahlam Albashır’ın da ortalarında bulunduğu şüpheliler, sıhhat denetiminin akabinde Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi.

Şüphelilerden 2’si emniyetten serbest bırakılırken, terör saldırısının gerçekleştirilmesinde yardım-yataklık ettiği belirlenen ve Suriye Azez’de emniyet güçlerince gözaltına alındıktan sonra İstanbul’a getirilen “Hüsam” kod adlı terör örgütü mensubunun emniyetteki işlemleri sürüyor.

Bu arada, terörist Ahlam Albashır ile firari şüpheli Bilal Hassan’ın birlikte kaldığı Esenler’deki atölyenin sahibi Ferhat Habeş’in de terör örgütü ile ilişkisi belirlendi.

Ferhat Habeş’in sosyal medya hesabından terör propagandası yaptığı, örgütün talimatı ile Ahlam Albashır ve Bilal Hassan’ı konutunda konuk ettiği öğrenildi.

Ahlam Albashır’ın emniyet ifadesine ulaşıldı

Terör saldırısını gerçekleştiren terörist Ahlam Albashır, emniyetteki ifadesinde saldırının nasıl planlandığını itiraf etti.

Albashır ifadesinde, terör örgütüyle erkek arkadaşı aracılığıyla 2017’de tanıştığını belirterek, bir müddet sonra izini kaybettiği sevgilisi ile görüşemediğini lakin örgütle ilişkisini devam ettirdiğini anlattı.

Örgüt içerisindeyken temmuz ayında Münbiç’te bölgenin önde gelenlerinden olan ve daha sonra terör örgütü YPG’nin istihbarat ünitesinden olduğunu öğrendiği “Hasan” isimli kişinin, yanına gelerek, “Hacı sana önemli bir görev verecek” dediğini belirten Albashır, “Daha sonra bölgedeki bir çiftlik evinde Hacı ile görüştüm. Burada bana Bilal diye birisiyle Türkiye’ye gideceğimi söyledi. 400 lira ile 2 cep telefonu vererek daha önce hiç tanımadığım ve karı-koca rolü yaptığım kişiyle aracılar vasıtasıyla gittiğim İdlib’de buluştum.” halinde tabir verdi.

Konumla Esenler’e geldiler

Firari şüpheli Bilal Hassan’nın birinci buluştuklarında kendisine Türklerden nefret ettiğini söylediğini öne süren zanlı Albashır, 27 Temmuz’da illegal yollardan Hatay’a, tıpkı gün ise oradan İstanbul’a geldiklerini anlattı.

İfadesinde, yoldayken nereye gideceğini bilmediğini öne süren Ahlam Albashır, İstanbul’dayken Bilal Hassan’ın telefonuna gelen konumdaki eve gittiklerini, 4 ay boyunca kaldıkları bu ev ile çalışıyor gözüktükleri iş yerinin Ferhat Habeş’e ilişkin olduğunu daha sonra öğrendiğini aktardı.

Albashır, Bilal Hassan’ın bomba yüklü çantayı İdlib’de yanında getirdiğini öne sürdü.

“Keşif amaçlı iki kez Taksim’e gittim”

Albashır, Bilal Hassan ile 4 ay boyunca konut ve iş dışında bir yere gitmediklerini savunarak, son 1 ay içerisinde gözaltına alınan şüphelilerden Yasir K. ile iki defa keşif gayesiyle Taksim’e gittiklerini, yaya olarak da İstiklal Caddesi’nde dolaştıklarını itiraf etti.

Saldırı günü Bilal Hassan ve Yasir K. ile yola çıkarak Beyoğlu’na gittiklerini anlatan şüpheli, Bilal Hassan’ın “İşim var” diyerek çantayı kendisine verdiğini, çantayı alıp caddede yürüdüğünü ve patlamanın yaşandığı banka oturduğunu söyledi.

Burada beklerken bir orta çanta ve poşeti bankta bırakarak karşıdaki bir mağazanın önüne gittiğini öne süren Ahlam Albashır, o sırada telefonuna, oturduğu sırada kendisinin çekildiği fotoğraf ve görüntünün geldiğini anlattı. Daha sonra “Hacı” kod isimli örgüt yöneticisinin kendisini arayarak “Çantaların yanına geri dön” dediğini sav eden Albashır, bunun üzerine tekrar bankta oturduğunu savundu.

Albashır, kendisine tekrar telefonla “Oradan ayrıl” talimatı gelince de Taksim Meydanı’na doğru yürüdüğünü anlattı.

Şüphelinin ifadesi üzerine, güvenlik kamerası kayıtları ve yapılan detaylı araştırma sonucunda Albashır’ın, fotoğraf ve görüntüsünün çekildiği savının gerçeği yansıtmadığını belirleyen polis, teröristin İstiklal Caddesi’nde oturduğu banktan 41 dakika boyunca hiç kalkmadığını tespit etti.

Şüphelileri adliyede 29 cumhuriyet savcısı sorguladı

İstanbul Adliyesi’nde, şüphelilerin tabirinin alınacağı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Soruşturma Ofisi koridorundaki güvenlik tedbirleri artırıldı. Şüphelilerin tabir vereceği yerlerin bulunduğu koridorda bariyerler genişletildi.

Soruşturma kapsamında adliyeye getirilen 49 zanlının tabirini, görevlendirilen 29 cumhuriyet savcısı aldı.

Şüpheliler için ayrıyeten Arapça ve Kürtçe bilen tercümanlar da tabir süreçleri sırasında hazır bulunduruldu.

Terörist Ahlam Albashır’ın savcılık ifadesi

Terör saldırısını gerçekleştiren terörist Ahlam Albashır’ın Arapça tercüman eşliğinde gerçekleştirilen söz alma sürecine İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz ile başsavcı vekilleri katıldı.

Şüpheli Albashır tabirinde, terör örgütü YPG’den Türkiye’ye gitmesi için talimat aldığını lakin niçin gitmesi gerektiğinin söylenmediğini, ailesiyle tehdit edildiğini ileri sürdü.

Türkiye’ye Bilal Hassan ile geldiğini ve daha önce 3 kez Taksim’e keşif değil gezme emeliyle gittiğini öne süren Albashır, olay gününü şöyle anlattı:

“Bilal ile birlikte taksiye bindik, Taksim’e gidiyorduk. Taksideyken Bilal’e telefon geldi, ‘Sen git, ben geleceğim.’ dedi. Elimdeki çantayla İstiklal Caddesi’ne gittim. Bankta oturuyordum. Çantayı elledim, cips falan gördüm, altında da yumuşak bir şey vardı. 40 dakika kadar oturdum. Orada beklerken Hacı’dan telefon geldi. ‘Çantayı bırak, oradan ayrıl’ dedi. Bıraktım gidiyordum, yolda parfüm bakıyordum, o anda patlama oldu. Parfümü de bıraktım kaçtım. Sarı taksiye bindim. Esenler’e atölyeye gittim.”

Taksicinin gösterdiği fotoğraflarda patlamayı gördüğünü iddia etti

Taksicinin gösterdiği fotoğraflarda patlamayı gördüğünü iddia eden Albashır, bankta beklemeye geçmeden önce bir mağazadan kozmetik alışverişi yaptığını ileri sürdü.

Türkiye’ye 27 Temmuz’da Bilal Hassan ile geldiğini yineleyen Arap kökenli Albashır, “Münbiç’te YPG içinde Arap kökenli var mı?” sorusuna, “Var, en ön safta onları kullandılar.” karşılığını verdi.

6 kardeşinden 3’ünün savaşta öldüğünü öne süren Albashır, ifadesinin devamında taksiyle Esenler’e vardıktan sonra korsan taksiyle yakalandığı adrese gittiğini anlattı.

Öte yandan, Albashır İstiklal Caddesi’ne giderken Bilal Hassan’ın kaçmak üzere Edirne’ye doğru yola çıktığı tespit edildi.

Şüpheliyi, saldırının ardından Esenler’den araçla alıp Küçükçekmece’de yakalandığı eve götüren Ahmed Jarkas ise ifadesinde, korsan taksicilik yaptıklarını, sadece insanları götürüp getirdiklerini iddia etti.

Terörist Albashır’ın da ortalarında bulunduğu 17 şüpheliye tutuklama talebi

İfade süreçlerinin akabinde savcılık, 49 şüpheliden Ahlam Albashır’ın da aralarında bulunduğu 17’sini “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “kasten öldürme”, “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “kasten öldürmeye yardım” cürümlerinden tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk etti.

Savcılık, 3 şüpheliyi isimli denetim talebiyle hakimliğe sevk ederken, öteki 29 şüphelinin hudut dışı edilmesine karar verildi.

17 şüphelinin tamamı tutuklandı

İstanbul 3. ve 4. nöbetçi sulh ceza hakimliklerinde tercümanlar eşliğinde tabirleri alınan Albashır’ın da aralarında bulunduğu 17 şüphelinin tutuklanması kararlaştırıldı.

Şüphelilerden 3’ü ise haklarında isimli denetim önlemi uygulanarak hür bırakıldı.

Şüphelilerden 6’sının hakimlik ifadeleri ortaya çıktı

İstanbul 3. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğinde ifadeleri alınan şüphelilerden Ammar Jarkas, Edirne üzerinden kaçan Bilal Hassan’ı tanımadığını öne sürdü.

Korsan taksicilik yaptığını söyleyen Jarkas, “Halil Menci, onu (Ahlam Albashır) taşımamı istedi. Menci, Suriye Kamışlı’da oturuyor. Hiçbir şey bilmeden sadece onu taşımam söylendi. Yakalandığım yer de komşumuzun evidir. Biz sonradan o evdeyken onun fotoğrafını gördüğümüzde polise bildirmek istedik ancak biz bildirmeden polis geldi.” dedi.

Şüphelilerden Mahmud Haso ise tabirinde, Türkiye’de yeni olduğunu, Ahlam Albashır’ın yakalandığı meskende otururlarken kuşkulu Hatice El Kurdi’nin yanında siyahi bir kızla geldiğini, kuzeninin ‘Bu kim?’ diye sorması üzerine El Kurdi’nin “Bunu Ahmed oğlum getirdi, yurt dışına gidecekmiş.” dediğini belirtti.

Söz konusu meskene, Emine isimli bir bayanın yeni doğmuş çocuğunu görmek için gittiklerini argüman eden Mahmud Haso, “Bombayı patlatan şahsın konuta gelen şahıs olduğunun farkında bile değildim. Ammar ile Bakar telefondan birbirlerine bir şeyler gösterdi. Sonra mutfağa konuşmaya geçtiler. Konuk onların konuğuydu. Hiçbir şeye karışmadım. Zekeriya’yı içeri çağırdılar. 10 dakika geçti, Zekeriya’nın küfrünü duydum. ‘Siz kimi eve getirdiniz?’ dedi. Çıkarken kapının orada durdu, ‘Polisi arayacağım telefonu getirin.’ dedim. Kuzenim kapıdayken bağırıp birbirlerine girmişlerdi. Ammar, ‘Bak o olmayabilir.’ diye söyledi. Daha sonra kapı çaldı, polisler geldi. Kuzenim, ‘Kız burada’ dedi” halinde konuştu.

Şüphelilerden Hadir Carkes ile Hatice El Kurdi, çocuk ziyareti için, Muhammed Şiho ve Mesut Hesso ise kısa müddetliğine ilaç almak için Ahlam Albashır’ın yakalandığı konuta uğradıklarını öne sürdüler.

İstanbul 3. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 9 şüphelinin, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak”, “bombalama, nükleer yahut kimyasal silah kullanarak tasarlayarak öldürme” ve “bombalama, nükleer yahut kimyasal silah kullanarak tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” kabahatlerinden tutuklanmalarına karar verdi.

Şüphelilerden Zekeriya Muhammed Şemmuni’nin dosya kapsamında yakalanan bir başka şüpheliyle WhatsApp uygulamasından irtibat kurduğu bilgisine yer verilen kararda, Ammar Jarkas’ın, kuşkulu Albashır’la birlikte hareket eden Bilal Hassan’ı kaçması için araçla Edirne’ye götürdüğü, Jarkas’da patlamaya dair WhatsApp yazışmaları bulunduğu ve Albashır’a kıyafetlerini değiştirmesi için ses kaydı attığı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vip elit istanbul escort bayan numaraları
-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort